İTEF

İTEF İstanbul Uluslararası Edebiyat Festivali, edebiyatın geniş kitlelere hitap eden bir sanat dalı olarak konumlandırılmasını amaçlamaktadır.

Bernardo Atxaga

Bernardo Atxaga

Yazar 1951'de AsteasuGuipuzcoa'da (Bask Ülkesi - İspanya) doğmuştur. Bilbao Üniversitesi'nden ekonomi diploması aldı ve Barselona Üniversitesinde felsefe okumaya başladı. Ekonomist, kitapçı, Bask dili profesörü, yayımcı ve radyocu olarak çalıştı. 1980'den sonra kendini yazarlığa adadı.

İlk yazısı 1972 yılında Bask yazarlarının bir antolojisinde çıktı. İlk kısa hikâyesi Ziutateak ("Şehir ile İlgili") 1976 yılında basıldı. İlk toplama şiir kitabı Etiopia (Etiopya) 1978'de ortaya çıktı. Yazar, tiyatro oyunları, şarkı sözleri, hikâyeler ve kısa öyküler yazmıştır. Kısa öykü kitabı olan Obabakoak (Obaba'nın insanları ve yaratıkları) 1988 yılında basıldı ve ona oldukça fazla ün ile İspanya'nın Ulusal Edebiyat Ödülü gibi pek çok ödül getirdi. Şu ana kadar kitap 20'den fazla dile çevrilmiştir.

Atxaga genellikle Bask dili olan (Euskara) ile yazar ama; eserlerini İspanyolca'ya da tercüme etmiştir. Obabakoak gibi diğer kitapları da pek çok dile çevrilmiştir.

Şu anda RenoNevada'da yaşamaktadır.