İTEF

İTEF İstanbul Uluslararası Edebiyat Festivali, edebiyatın geniş kitlelere hitap eden bir sanat dalı olarak konumlandırılmasını amaçlamaktadır.

TUNA NEHRİNE ÖYKÜLER: Tuna Nehri ve Ülkeleri Öykü Yarışması

TUNA NEHRİ VE ÜLKELERİ KONULU ÖYKÜ YARIŞMASI


AB-Türkiye Kültürlerarası Diyalog Program desteğiyle "Birlikteki Çeşitlilik: Tuna Dalgalarında Kültürlerarası Diyalog" projesi kapsamında Tuna Nehrinin aktığı ülkelerin kültürel zenginliklerini ortak tarihle pekiştirerek birbirine bağlamayı hedefleyen etkinlikler kapsamında TUNA NEHRİNE ÖYKÜLER: Tuna Nehri ve ülkeleri konulu öykü yarışması düzenlenmiştir.

AB-Türkiye Kültürlerarası Diyalog Programı, Türkiye ve Avrupa Birliği üyesi ülkeler arasında toplumların farklı kültürleri anlamasını sağlamak ve toplumsal gelişmeleri farklı açılardan deneyimlemek üzere çeşitli kültürel etkinliklerin hazırlanmasına ve kurumlar arasında kalıcı diyaloğun sağlanmasına yönelik projelere destek olmaktadır.

Diversity in Unity: Intercultural Dialogue Through the Waves of Danube (Birlikteki Çeşitlilik: Tuna Dalgalarında Kültürlerarası Diyalog) projesi Sivil Toplum Diyaloğu Programı kapsamında İstanbul Macar Kültür Merkezi önderliğinde Türkiye Avrupa Vakfı ve Kalem Kültür Derneği ortaklığında gerçekleşmiştir.

TUNA NEHRİNE ÖYKÜLER: Tuna Nehri ve Ülkeleri konulu öykü yarışması için başvurular 9 Mayıs 2019 tarihinde başlayıp 9 Eylül 2019 itibariyle son buldu. Yarışmanın kazananları, jüri üyeleri Fuat Sevimay ve Hakan Akdoğan’ın değerlendirmeleri sonucunda 25 Ekim 2019 tarihinde İzmir, Yaşar Üniversitesi’nde duyuruldu. Türkiye’nin farklı şehirlerinden katılan ve ilk on içerisine giren yarışmacılar 19 Kasım 2019 tarihinde İstanbul’da gerçekleştirilen ödül töreninde bir araya geldiler.

Yapılan değerlendirmelerin sonucunda  Ceren Türkkan birinci seçildi. Seçilen ilk on öykü, “Tuna Nehrine Öyküler” adıyla Macarca, Türkçe ve İngilizce olarak üç dilde yayımlanacak ve bunun yanı sıra sesli kitap formatında Storytel’de yer alacak.

Tuna Nehrine Öyküler konulu yarışmanın kazananları (alfabetik sırayla):

Ayşe Karlıdağ Süzer

Ayşe Şen

Burak Özdemirci

Ceren Türkkan

Cihat Gemici

Ezgi Özbek Şenel

Fehime Özgür

Işıl Çelikel

Mert Çetin

Ramazan Uğur Baranlı

 

Etkinlikleri kaçırmamak için İTEF-İstanbul Uluslararası Edebiyat Festivali @itef_istanbul hesabını takip etmeyi unutmayın.