İTEF

İTEF İstanbul Uluslararası Edebiyat Festivali, edebiyatın geniş kitlelere hitap eden bir sanat dalı olarak konumlandırılmasını amaçlamaktadır.

Özge Samancı

Özge Samancı

1975 yılında İzmir'de doğan Özge Samancı, İzmir'de geçen ilk ve orta öğretiminden sonra İstanbul Atatürk Fen Lisesi'ni kazandı. Boğaziçi Üniversitesi Matematik bölümünü okurken İstanbul Bilgi Üniversitesi'nde Sinema ve Televizyon bölümünde yüksek lisans ile öğrenimine devam ederek görsel sanatlar alanındaki ilk eğitimini aldı. Özge Samancı'nın hayatının bu dönemi, 1980 askeri darbesi sonrasında Türkiye'de değişen politik iklim ve boğucu eğitim sisteminin içinde büyüyen küçük bir kızın hayatını anlatan ve 2015'te ABD'de yayınlanarak çok sayıda ödül kazanan "Dare to Disappoint" (Türkiye'de Bırak Üzülsünler adıyla yayınlandı) albümünün de arka fonunu oluşturmaktadır.

LemanMilliyet Sanat gibi yayınlarda çizimlerine yer verilen sanatçı, 2000'li yılların başından itibaren Türk üniversitelerinde bir akademisyen olarak çalıştı. Sanatçı, 2011 yılından bu yana Northwestern Üniversitesi'nde öğretim görevlisi.