Post icon ce6591a078a690408effe2d87ceb076aabe6abaa3132961d40b57ab15247edb7

Haberler

İTEF - İstanbul Uluslararası Edebiyat Festivali sona erdi!

İTEF - İstanbul Uluslararası Edebiyat Festivali bu sene 10. yılını kutladı ve düzenlediği 70'ten fazla etkinlikle 10.000'den fazla insana ulaştı. "Edebiyatı Takip Ediyoruz" temasıyla gerçekleştirilen 2018 İstanbul Uluslararası Edebiyat Festivali'nde yer alan tüm katılımcılarımıza, gönüllülerimize ve destekçilerimize bir kez daha teşekkür ederiz.

Edebiyat Mutfağı Etkinliği – ODTÜ Edebiyat Kulübü Anlatıyor

Konuşmacılar: Orhan Tuncay, Yasemin Civelekoğlu

6 Mayıs 2018 Pazar

kargArt

Kitap kulübü edebiyatı takip ediyorum diyen her edebiyatseverin buluşma noktalarından biridir. İstanbul’un en uzun soluklu edebiyat kulüplerinden biri olan İstanbul ODTÜ Mezunları Derneği Edebiyat Kulünü 2003 yılından beri edebiyatı nasıl takip ettiklerini bir kitap kulübünün gözünden anlattı.

İTEF'te İLK SAHNE - Arzum Uzun İTEF bomontiada sahnesinde okurlarıyla buluşuyor!

6 Mayıs 2018 Pazar

Bitli Pileyboy, Süper Über, Nerdesin Aşkım?,‘99 Yazı, Vurgun Yiyenler kitaplarının sevilen yazarı, Türk edebiyatının nevi şahsına münhasır kalemlerinden Arzum Uzun, bu kez bir anı-deneme ile karşınızda... "Anlatsam roman olur", "hayatım film gibi" diyen tüm edebiyatseverlerin "tam da benim hikayem" diyeceği İzi Kaldı adlı kitabıyla Arzum Uzun İTEF'te İlk Sahne etkinliklerinde okurlarıyla buluştu.

İTEF2018 – Çocuk Etkinlikleri: Göknur Birincioğlu Çocuklarla Buluşuyor!

Konuşmacı: Göknur Birincioğlu

6 Mayıs 2018 Pazar

bomontiada

Penelope’nin bugünkü durağı bomontiada idi. Düş İşleri Bakanı Penelope ile tanışmak isteyen minik edebiyatseverler, Göknur Birincioğlu’yla buluştu.

Kurguda Yeni Bir Dünya Yaratmak

Konuşmacılar: Eilis Barrett, Lavinia Petti

Moderatör: Kardelen Genç

5 Mayıs 2018 Cumartesi

Nail Kitabevi

Lavinia Petti ve Eilis Barrett İTEF etkinliklerinde "Kurguda Yeni Bir Dünya Yaratmak" üzerine konuştu. Birbirinden farklı dünyalar kurgulayan iki yazarın aynı noktada birleştiği yer: hayal gücü. Yaratıcılığın sınırlarını zorladıkları bu çizgide nelerden ilham aldıklarını öğrendik ve yarattıkları dünyalarda yolculuğa çıktık.

Kısa Öykülerden Uzun Bir Köprü

Konuşmacılar: Edina Szvoren, Marente de Moor, Peder Frederik Jensen, Pierre J. Mejlak

Moderatör: Ece Erdoğuş

5 Mayıs 2018 Cumartesi

Yapı Kredi Kültür Sanat

Edebiyat özgürleştirir mi? Edebiyat yakınlaştırır mı? Dahası edebiyat birleştirir mi? Dilin sınırları var mıdır? Peder Frederik Jensen, Marente de Moor, Edina Szvoren ve Pierre J. Mejlak’ın kadın erkek ilişkileri, cinsellik, yalnızlık, ruhun karanlık tarafları ve sosyal medya ile kuşatılmış hayatlarımıza odaklanan kısa öykülerinden uzun köprüler kurarak geçerken tüm bu soruları bir daha sorduk.

Kültürlerarası Şiir - Almanya & Türkiye'den Şairler İTEF sahnesinde buluşuyor!

Konuşmacılar: Frank Schablewski, Max Czollek

Moderatör: Nurduran Duman

5 Mayıs 2018 Cumartesi

Yapı Kredi Kültür Sanat

Birlikte çağdaş dönemde şiir sanatının gücünü tanıtan, şiirin mümkün görünen sınırlarını zorlayan ve 21. yüzyılda kendini ifade etme eyleminin çeşitliliğini örneklendiren çağdaş şairler Frank Schablewski, Max Czollek ve Nurduran Duman’ın okurlarla buluştuğu bu etkinlikle sınırlar altüst edildi. Şiir performanslarıyla Çağdaş Alman ve Türk Şiirini konuşulduğu etkinlikte alternatif bir hikaye anlatmanın şiirsel yolunu, şairlerin ilham aldıkları ve takip ettikleri şairleri, günümüz dünyasında şiir yaratımında şairin ve okurun eleştirel bakışı tartışıldı.

İTEF2018 – Çocuk Etkinlikleri: A. Orçun Can Çocuklarla Buluşuyor!

Konuşmacı: A. Orçun Can

5 Mayıs 2018 Cumartesi

YApı Kredi Kültür Sanat

A. Orçun Can’ın kaleme aldığı “genç işi” çocuk romanları “Gökyüzüne Düşen Kız” ve “Yeryüzünden Gelen Adam” ile Nil ve Aksel’in macerasına ortak olduk!

Fantastik Kurgu ve Müziğe Etkisi

Konuşmacılar: Burak Bayülgen, Murat Arda ve Zeynep Çolakoğlu

Moderatör: Utku Uluer

Utku Uluer ve FABİSAD üyelerinden Zeynep Çolakoğlu, Murat Arda ve Burak Bayülgen fantastik kurgu, korku ve bilimkurgu türlerinin ilk örneklerinden itibaren edebi anlamda müziği nasıl etkilediğini masaya yatırdı.

Güzellik, hayat ve başka trajediler

Konuşmacı: Sofi Oksanen

Moderatör: Hülya Balcı

5 Mayıs 2018 Cumartesi

bomontiada

Finlandiya edebiyatının en önemli isimlerinden Sofi Oksanen ilk kez İTEF sahnesinde Türk okurlarıyla buluştu. Hülya Balcı moderatörlüğünde güzellik, hayat ve başka trajediler başlığı konuşuldu.

Çocuklar için doğru kitap nasıl seçilir?

Konuşmacılar: Burcu Aktaş, Ömür Kurt

5 Mayıs 2018 Cumartesi

bomontiada

Burcu Aktaş ve Ömür Kurt çocuklara ‘doğru kitap’ için bomontiada sahnesinde buluştu! Çocuklar ve ebeveynlerin birlikte katıldığı etkinlikte doğru kitap nasıl seçilir, çocukların takip etmeyi sevdiği kitaplar ve ebeveynlerin yaklaşımı konuşuldu.

Radyo Günleri – Edebiyatın Yan Etkileri: Tevfik Fikret

Sunucu: Gönül Ak

5 Mayıs 2018 Cumartesi

Ahmet Hamdi Tanpınar Edebiyat Müze Kütüphanesi

“Radyo Günleri” kapsamında usta edebiyatçıların hayata bakışlarını, edebiyatın dışındaki yaşantılarını ve bunun eserlerine olan yansımasını edebiyatseverlerle paylaşan “Edebiyatın Yan Etkileri” programına Tevfik Fikret konuk oldu. Sanatçının hayata dair duruşundan ruh hallerine, alışkanlıklarına, korkularına, takıntılarına, meraklarına ve daha pek çok insanı durumuna kadar bilinmeyen yönleri anlatıldı ve hayatından ilginç anekdotlar aktarıldı.